Funkce: Pane Olympia

Příběh Mister Olympia, jedné z nejpopulárnějších mezinárodních kulturistických soutěží. Jeho velká jména a seznam cen.

Mister Olympia je jednou z nejpopulárnějších mezinárodních kulturistických soutěží. Každoročně jej organizuje IFBB nebo Mezinárodní federace kulturistů. Vítězství v této soutěži je považováno za nejvyšší poctu v praxi profesionální kulturistiky. Joe Weider je muž, kterému vděčíme za tuto soutěž. V prvních letech tato soutěž umožnila vítězům turnaje Mr. Universe soutěžit a vyhrát peníze. První ročník soutěže se konal 18. září 1965.

1980_mr_olympia UPSteroid

Historie pana Olympie

Do roku 1965 bylo pro kulturisty poměrně obtížné udržet si své dovednosti v tomto sportu. Vítězové soutěží Mr. Universe, Mr. World (Mr. World) a Mr. America (Mr. America) je používají k prosazení své nadřazenosti. Tyto argumenty však nikdy nevedly k žádnému závěru. Jednoho dne Joe Weider a Larry Scott jedli v populární restauraci a Larry vysvětlil, jak vyhrál tituly Mr. Universe a Mr. America a že mu nezbylo nic, čeho by mohl dosáhnout.

scott9
Larry Scott v roce 1964

Joe strávil nějaký čas přehodnocením existujících kulturistických soutěží a měl pocit, že žádná ze soutěží není tím, co vidí jako budoucnost tohoto sportu. Rozhodl se tedy vytvořit tuto konečnou soutěž - Mister Olympia. První ročník soutěže byl zahájen v roce 1965. První soutěž Mister Olympia vyhrál Larry Scott. Následující rok dokonce vyhrál soutěž.

brooklynská hudební akademie
Brooklynská hudební akademie v těchto dnech

První ročník soutěže se konal na slavné Brooklynské hudební akademii (Brooklyn Academy of Music).

Když se Larry Scott po představení odvážil ven, dav byl úplně nadšený. Třetí ročník Mr. Olympia zahájil novou éru ve světě kulturistiky. Sergio Oliva byl vítězem následujících tří soutěží.

V 1970, Arnold Schwarzenegger sesazen z trůnu Sergio Oliva. Rok předtím byl druhý. V roce 1976 soutěž vyhrál malý kulturista jménem Franco Columbo. Bylo to poprvé, co v soutěži zvítězil kulturista jeho velikosti. Frank Zane byl poté na tři roky panem Olympií.

arnold olympiáda 1975

Soutěž Mr. Olympia je považována za nejvyhledávanější v kulturistice. V průběhu let přišlo a odešlo v tomto sportu mnoho šampionů. Vítězství v Mr. Olympia je však stále považováno za nejvyšší čest v profesionální kulturistice. Lee Haney et Ronnie Coleman mít záznam o počtu vítězství, osm.

Stojí za zmínku, že soutěž je zcela profesionální. Pokud se chcete účastnit pana Olympie, musíte mít výjimečné výsledky v soutěžích na vysoké úrovni, jako jsou Mr. Univers a Mr. World. V případě, že se vám nepodařilo potvrdit, že jste v těchto soutěžích pokládaný kulturista, nemůžete se zúčastnit pana Olympie. Z tohoto důvodu najdete v této soutěži pouze nejoblíbenější a uznávané sportovce.

V roce 2005 se v říjnu konala soutěž Mr. Olympia. Ona byla hostitelem v Las Vegas naOrleans aréna Hôtel-Orléans (hotel Orleans). Další akce se konaly také na populárních Kongresové centrum v Las Vegas. Na začátku byla uspořádána tisková konference. To umožnilo setkat se s různými konkurenty ze čtyř událostí.

Během tiskové konference mohli diváci také klást dotazy na své oblíbené fitness závodníky nebo kulturisty. Soutěž byla zakončena seminářem Olympia. To bylo organizováno v neděli po hlavní show. Během semináře kulturisté diskutovali o svých zkušenostech a pocitech z show.

Sydneyova kontroverzní show

V roce 1980 došlo k velké polemice o soutěži. Toto vydání akce se konalo v australském Sydney. Konflikt byl kvůli účasti Arnolda Schwarzeneggera. Již v roce 1975 oznámil svůj odchod ze soutěže. Je důležité zmínit, že vyhrál 6 po sobě jdoucích titulů Mr. Olympia.

Arnold, když komentoval předvečer soutěže, šokoval celý svět kulturistiky tím, že uvedl, že bude soutěžit v soutěži ve snaze o sedmý titul Mr. Olympia.

Velký počet účastníků považoval toto vydání za velkou katastrofu. Dobrý počet soudců měl ve skutečnosti obchodní a profesionální vztahy s Arnoldem Schwarzeneggerem. Tuto událost propagoval Paul Graham, který byl Arnoldovým dobrým přítelem. Když byl Arnold na jevišti, bylo jasné, že Schwarzenegger tvrdě pracoval na vyřezávání horní části těla, ale nedokázal pracovat na nohou. Podle většiny odborníků na kulturistiku neměl toto vydání vyhrát.

olympia1980 sestava
olympia 1980, sestava

V roce 2003 byl Schwarzenegger zvolen guvernérem státu Kalifornie. Poté prokázal svou lásku k kulturistice a nečekaně se objevil v soutěži Mr. Olympia, aby se zúčastnil show. Dav byl ve vytržení a během soutěže mu tleskal. Řekl 6000 divákům, že se opět cítí jako doma. Arnold stále věří, že bez kulturistiky by tohoto obrovského úspěchu nebyl schopen dosáhnout.

Je soutěž zmanipulovaná?

Když se zabýváte sportem tak subjektivním, jako je kulturistika, vždy bude spekulace o tom, že soutěž je zmanipulovaná, zejména pokud dojde k nepopulárnímu výsledku. Za zmínku stojí, že 13 soudců musí spolupracovat na oznámení výsledku. Je proto velmi nepravděpodobné, že bude soutěž upravena.

Je však důležité si uvědomit, že za 40 let bylo vyhlášeno pouze 10 vítězů. Jakmile člověk vyhraje soutěž, vyhrává ji několik let po sobě. Snad hlavním důvodem je to, že kulturistika je trendy a módní. Každý se snaží napodobit vítěze a podle toho změnit své tréninky a stravovací návyky. V současné době je postava Phila Heatha považována za ideální. Pokud se tedy bude i nadále účastnit, je velmi nepravděpodobné, že o něj přijde.

Trofej pana Olympie

bungee manžeta

Ve světě kulturistiky se 14. září 1901 stalo něco mimořádného. Eugen Sandow, který byl oblíbeným anglo-německým podnikatelem v oblasti tělesné kultury, uspořádal první světovou soutěž o postavu. V té době se tomu říkalo Grand Concours.

Ze skupiny 60 uchazečů byli pečlivě vybráni tři vítězové. Každému z těchto šťastných vítězů byla udělena výjimečná cena.

Krásně vyřezávaná trofej vypadala jako pan Sandow.

Na vydání Mr. Olympia v roce 1980 byla představena nová trofej. Od té doby zůstal velkým symbolem kulturistiky. Je považována za nejžádanější cenu. Chcete-li se však soutěže zúčastnit, musíte si vybudovat silnou reputaci v dalších populárních soutěžích, včetně Mr. Universe, Mr. World a Mr. America.

Soutěž Mister Olympia je tak populární, že nyní existuje několik kategorií.